Rinoplasti = Burun estetiği

Rinoplasti, buruna estetik olarak yeniden şekil verme ameliyatıdır.

Bu ameliyatta buruna estetik olarak şekil verilirken, eğer varsa hastamın nefes alma problemleri de giderilir.

Rinoplasti ideal burun; kişinin yüz yapısı ile uyumlu, doğal görünen, estetik olduğu fark edilmeyen ve solunum problemi olmayan burundur. Rinoplasti açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki şekilde yapılabilir.

Kapalı Teknik Burun Estetiği

Kapalı teknikte bütün kesiler burun içinden yapılır.  Bu teknikte ameliyat açık tekniğe göre daha kısa sürmektedir. Burun ucundaki bağlar kesilmediği için yara iyileşmesi ve burun ucu elastikiyeti açık tekniğe göre daha iyidir. Ancak görüş alanı açık tekniğe göre daha kısıtlıdır. Özellikle burun ucunun şekillendirilmesi ve eğri burunların düzeltilmesi açık tekniğe göre daha zordur. Bu nedenle revizyon oranları açık tekniğe göre daha fazladır.

Açık Teknik Burun Estetiği

Açık teknikte kapalı teknikten farkı olarak burun ucuna yaklaşık 3 mm’lik bir kesi yapılarak burun ucu  açılır . Açık teknikte kapalı tekniğe kıyasla burnun tamamına özellikle de burun ucuna daha rahat hakim olma imkanı vardır. Burun ucu daha kolay ve daha sağlam şekillendirilmektedir. Yine burun sırtının kıkırdak yapısı daha iyi bir şekilde onarılmakta, dışarıdan belirgin eğriliği olan burunlar daha iyi düzeltilebilmektedir.

Özetle açık teknik daha titiz, daha sağlam ve daha rahat bir çalışma imkanı sağlamaktadır. Buna karşın ameliyat süresi ve iyileşme süresi kapalı tekniğe oranla daha uzundur.

İki teknik arasındaki tercih cerrahın bu tekniklerle ilgili tecrübesine ve ameliyata hakimiyetine bağlıdır. Cerrah en iyi bildiği yöntemle en iyi sonucu alacaktır. Ben açık veya kapalı teknik seçimini hastanın burun yapısına göre yapıyorum. Hangi teknikte daha iyi  sonuç elde  edeceğimi düşünüyorsam o tekniği uyguluyorum.

Burun Estetiğinde Ameliyat Öncesi Süreç

Ameliyattan önce hasta ile yapılan görüşmede hastanın şikayetleri ve istekleri dinlendikten sonra ayrıntılı bir kulak burun boğaz muayenesi yapılı r. Bu muayenede hastanın burnu hem estetik açıdan hem de nefes problemi açısından değerlendirilir. Daha sonra hastanın fotoğraflan çekilerek detaylı bir yüz analizi yapılır.

Bilgisayar simülasyon programları kullanılarak ameliyat sırasında burunda yapılacak düzeltmeler hastaya gösterilir. Hasta isteklerini doktoruyla paylaşır. Böylece hasta ameliyat sonrası nasıl bir buruna sahip olacağını yaklaşık olarak görebilir. Hekim de hastanın nasıl bir burun istediğini anlamış olur.

Bu görüşmede uygulanacak cerrahi teknik, anestezi, ameliyatın yapılacağı hastane, ameliyat öncesi yapılması gereken hazırlıklar, ameliyatın muhtemel riskleri ve komplikasyonları konusunda hasta bilgilendirilir

Burun Estetiğinde Ameliyat Süreci

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi 1-3 saat arasında değişmektedir. Revizyon burun ameliyatlarında bu süre daha uzun olabilmektedir. Ameliyat öncesi hastanın hazırlanması ve uyutulması, ameliyat sonrası hastanın uyandınlması ve kendine gelene kadar gözlem altında tutulması sürelerini de eklediğimizde bu süre çok daha uzun olmaktadır. Hekim bu konuda hasta yakınlarına bilgi vermeli ve endişeye kapılmamalarını sağlamalıdır. Ameliyat bitiminde hastanın burnunun içine slikon tampon, burun sırtına ise plastik alçı yerleştirilir. Hasta duruma göre aynı gün veya isterse ertesi gün taburcu edilir.

Burun Estetiğinde Ameliyat Sonrası Süre

Hasta yüksek yastıkta sırt üstü yatmalı , başını çok fazla sağa sola çevirmemeye  dikkat etmelidir. Ameliyattan sonra burun deliklerinden hafif kanla karışık bir akıntı, burunda dolgunluk hissi ve çok hafif bir ağrı görülebilir.

Ameliyat sonrası göz etrafında şişlik ve çok nadiren morluk görülebilir. Bu morluk ve şişlik ikinci ve üçüncü gün maksimum düzeye çıkar. Ameliyattan hemen sonra alın bölgesi ve göz altlarına buz kompres yapılması şişlikleri azaltacaktır. Şişlik ve morluklar genellikle bir hafta içinde ortadan kalkar. Şişliklerin tamamen geçmesi 6 ay – 1 yılı bulur. Çok kalın ciltlerde bu sure 1.5 yılı geçebilir. Silikon tamponlar 48.72 saat sonra burun sırtındaki plastik atel bir hafta sonra çıkartılır. Eriyen dikiş kullanıldığı için alınmıyor. Hasta ameliyattan 3-4 saat sonra sıvı gıdalar takip eden günlerde normal beslenmeye geçebilir. İlk günler çok sıcak içecekler önerilmez, ılık içecekler tavsiye edilir.

Hasta dişlerini fırçalarken, kıyafetlerini giyerken dikkatli olmalı, burnuna zarar vermemelidir. Hasta bir hafta sonra günlük yaşamına dönebilir. Aşırı efor gerektiren aktivitelerden en az 2 hafta kaçınmalıdır.

Hasta burnunu 2 ay süreyle darbelerden korumalı  gözlük kullanmamalıdır. Ameliyattan iki gün sonra kontakt lens kullanabilir. Hasta ertesi gün bandajları ıslatmadan yüzünü yıkayabilir, kuaförde saç yıkatır gibi saçlarını yıkayabilir.

Bir hafta boyunca aşırı gülmekten ve abartılı mimik hareketlerinden kaçınmalıdır. Birkaç hafta sıkı kıyafet giymekten kaçınmalı 1.5 2 ay güneşten ve güneş ışınlarından korunmalı, yüksek koruma güneş kremi kullanmalıdır. Ameliyat sonrası 1- 2 ay sigara içmemeli eğer mümkün değilse azaltmalı, iki ay boyunca yüzme havuzu, sauna ve solaryuma girmemeli, 2 hafta sonra denize girebilir.

Sadece doktorun önereceği ilaçları kullanmalı, aksi bir durum görülmedikçe 1-3- 6. aylarda kontrol muayenesi yapılmalıdır.