Bademcik ameliyatı = Tonsillektomi

Bademcikler özellikle ilk 3 yaşa kadar vücut bağışıklık sistemine önemli katkı sağlarlar.  Eğer bademcikler solunum yolunu tıkayacak kadar büyük değilse çocuk  üç yaşına gelene kadar ameliyatın geciktirilmesi veya aşırı büyük bademciklerin kısmi küçültülmesi tercih edilebilir.

Bademcik ameliyat genel anestezi altında yapılmakta ve  yaklaşık 15 – 20  dakika sürmektedir ancak hastanın hazırlanması, uyandırılması ve kendine gelene kadar gözlem altında tutulması süreleri ilave edildiğinde toplam süre bir saati bulmaktadır.

Bademcik ameliyatını thermal welding cihazı ile yapıyoruz. Thermal welding ile yapılan bademcik ameliyatlarında ameliyat sırasında kanama olmamakta, ameliyat sonrası ağrı standart ameliyatlara göre daha az olmakta ve iyileşme daha hızlı olmaktadır.

Bademcik ameliyatı yapılan hastalar çoğunlukla aynı gün taburcu edilmektedir. Ancak çok küçük çocukların ve ek patolojisi olan hastaların bir gün hastanede kalmaları önerilmektedir.

Bademcik ameliyatı komplikasyonları;

Bademcik çevresindeki damar ve sinirlerin zedelenmesi, ağız ekartörünün çok fazla genişletilmesine bağlı çene eklemi  ve diş travması, boynun aşırı askıda tutulmasına bağlı boyun omurlarında travma gibi çok nadir komplikasyonlar bildirilmiş olmakla birlikte en sık karşılaşılan komplikasyon ameliyat sonrası kanamadır.

Kanama en sık ilk 24 saat ile 7-14. günlerde  meydana gelir. Geç kanamalar özellikle yetişkin hastalarda çok sık görülmektedir. Bu nedenle ameliyat sonrası ilk iki haftalık süreçte beslenmeye çok dikkat edilmeli, doktorun önerisi dışına çıkılmamalıdır. Kanama olması durumunda ameliyatı yapan doktor haberdar edilmeli ve acilen hastaneye başvurulmalıdır. Bu durumda kanama odaklarının tespit edilerek kanamanın uygun yöntemle durdurulması gerekmektedir.