Bademcik ameliyatı sonrası öneriler

Ameliyat sonrası bir iki gün tükürükle karışık çok hafif pembe renkte kan görülebilir. Taze kırmızı kan veya kanlı kusma olması durumunda doktorunuza haber vermeli, onun önerileri doğrultusunda hareket etmelisiniz.

Ameliyat sonrası 1 – 2 hafta yutkunmakla artan ve kulağa vuran ağrı görülebilir. Bu durumda çoğunlukla doktorunuzun yazdığı basit ağrı kesiciler yeterli olmaktadır ancak bazı hastalarda özellikle yetişkin hastalarda daha güçlü ağrı kesici ilaçların kullanılması gerekebilir.

Ameliyattan sonra ilk 3-4 saat anestezinin etkisi tam olarak geçene kadar hastanın yemesi ve içmesi yasaktır. Ne zaman ağız yolu ile gıda alacağınızı hemşireniz size bildirecektir.

Genel olarak bol miktarda ılık su içilmeli, yumuşak, ılık ve boğazı tahriş etmeyen gıdalar alınmalıdır.

Ameliyat günü ve ertesi gün sık aralıklarla küçük miktarda su, süt, meyve suları, komposto, şerbet, dondurma, tanesiz çorba, buzlu çay, ayran alabilir.

Ameliyat sonrası 2-3. günlerde bunlara ek olarak yoğurt, püre, makarna, puding gibi yumuşak gıdalar verebilirsiniz.

  1. günden sonra tahriş etmeyen, çok sıcak olmayan normal diyete başlanabilir. İki hafta boyunca ekmek kenarı, kraker, patates cips gibi tahriş edici sert ve kesici gıdalardan uzak durulmalıdır.

Ameliyattan  sonra ses tonunda değişiklik olabilir, bu durum 4 hafta kadar sürebilir. 

Kola, portakal suyu, limon suyu gibi asitli ürünlerden kaçınınız.

Pipet kullanmayınız

Bol sıvı alınız

Kanama ile karışabileceği için kırmızı ve kahve renkli  yiyecek ve  içecekleri tüketmeyiniz.

Acı ve baharatlı gıdalardan kaçınınız

Ameliyat sonrası ateşin 0,5-1 derece artması normaldir. Ateşin uzun süre devam etmesi genellikle sıvı kaybına bağlıdır. Bol sıvı tüketmelisiniz.

Ameliyat sonrası yaklaşık iki hafta ağız kokusu görülebilir, bu durum özellikle az sıvı tüketen hastalarda daha belirgindir.

Çocuklar ameliyat sonrası 2-3 gün evde istirahat etmeli,  iki hafta kadar spordan uzak durmalıdır.