Geniz eti

Geniz eti genellikle 6. aydan sonra büyümeye başlar, 9- 10 yaşından itibaren giderek küçülerek 13-14 yaşlarında kaybolmaktadır.

Çocuğun özellikle kreşe ya da okula başladığı ilk yıllarda çok sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmesi sonucun geniz eti bu dönemlerde hızla büyümektedir.

Büyümüş geniz eti olan çocukta burun tkanıklığı vardır, uyurken ağzı açık uyur.  Çocuk huzursuz uyur. Bazı çocuklar ileri derecede terler, bazısı sık uyanır. Uykusunu iyi alamayan bu çocuk gündüz ya aşırı derecede huzursuz ve hiperaktif olur.  Okula giden bir çocuksa, okul başarısı düşebilir.
Bu çocukların bir kısmında uyku apnesi dediğimiz  uykuda solunum durmaları  görülebilir. Çocuklarda uyku apnesinin en sık nedeni ileri dercedec büyümüş geniz eti ve bademciklerdir.

Uyku kalitesinin bozulması, sık uyanmalar sonucu, uykudaki büyüme hormonu salınımı azalır ve bu çocuklarda iştahsızlık, büyüme ve gelişme geriliği görülebilir.

Geniz eti büyümesine bağlı olarak burun tıkanıklığı yaşayan bir çocuk ağızdan solunum yapmak zorunda kalır. Bunun uzun sürmesi sonucunda çene kemiklerinde ve dişlerde bozulmalar görülür. Adenoid yüz dediğimiz bir yüz şekli oluşur.

Çocukta büyük ve sorunlu geniz eti varlığı sinüzit, orta kulakta sıvı tıplanması ve tekrarlayan orta kulak iltihaplarına  neden olabilir. Bu durumların varlığında doktorunuz geniz eti ameliyatı önerebilir.