Horlama ve uyku apnesi

Horlama, uyku sırasında burun, yumuşak damak, küçük dil ve dil kökünde meydana gelen daralmalar sonucu hava akımının bu bölgelerden geçerken oluşturduğu gürültülü sestir. Solunum yollarındaki darlık arttıkça kişinin horlama derecesi de bu oranda artacaktır.

Uyku apnesi ise, uyku sırasında solunumun 10 saniye veya daha fazla durmasıdır. Horlayan her kişide uyku apnesi olmayabilir, fakat uyku apnesi olan hastalarda horlama mutlak vardır.

Uyku apnesi insanın hayat kalitesini ve sağlığını çok olumsuz etkileyen ciddi bir sağlık sorunudur. Tedavi edilmeyen uyku apnesi, baş ağrısı, yüksek tansiyon, kalp ritm bozuklukları, kalp krizi, felç, iktidarsızlık ve ani gece ölümlerine neden olabilir. Gün içinde yorgunluk, aşırı uyku haline sebep olur. Buna durum konsantrasyon eksikliğine, iş yada trafik kazalarına, iş verimsizliğine ve sosyal problemlere neden olabilir.

Uyku apnesi her yaş grubunda görülebilir. En çok orta yaşlı ve kilolu erkeklerde görülür. Üst solunum yolunu tıkayan durumlarda, alt çenesi geride olanlarda, aşırı kilolularda, alkol ve sigara bağımlılarında, tiroid hastalarında, alerji ilaçları, kas gevşetici veya sakinleştirici türü ilaç kullananlarda görülme oranı daha yüksektir.

Çocuklarda genellikle büyük bademcik ve geniz etine bağlı görülür.

Uyku apnesinin kesin tanısı polisomnografi dediğimiz uyku testi ile konur. Uyku apnesi olan hastalarda birden fazla bölgede problem bulunması ihtimali fazla olduğu için bütün hastalar ameliyat öncesinde ayrıntılı bir kulak burun boğaz muayenesi ve uyku endoskopisi ile değerlendirilmeli, problem olan bölgeler ve problemlerin içeriği saptanmalı, tedavi ona göre planlanmalıdır.

Tedavide kilo verme, metabolik hastalığı varsa bunun tedavisi, etken ilaçlardan, alkol ve sigaradan uzaklaşma, çene ve dili öne çeken ağız içi apareyleri, uygun yatış pozisyonu  önerilmektedir. Tüm bunlara rağmen problemin devam etmesi durumunda burun, yumuşak damak, küçük dil ve dil kökü bölgelerine değişik cerrahi teknikleri tek yada birlikte uygulanır. Günümüzde en yeni ve en etkili cerrahi tedavi robotik uyku apnesi cerrahisidir.

Tedaviden fayda görmeyen yada ağır uyku apnesi olan hastalara PAP denilen uykuda burundan basınçlı hava vererek solunum yolunu açık tutan cihazlar verilir.