Burun estetiği ile ilgili sık sorulan sorular

Burun estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyat ortalama 3 saat kadar sürmektedir. Ağır revizyon ameliyatlarında bu süre daha da uzamaktadır.

Estetik burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Ameliyattan hemen sonra genellikle morluk ve şişlik görünmez. Morluk ve şişlikler ameliyattan birkaç saat sonra yavaş yavaş oluşmaya başlar ve ikinci günde en üst seviyeye çıkar. Üçüncü günden itibaren iyileşme başlar, bir hafta içinde morluklar hemen hemen tamamen kaybolur.

Burun içindeki silikon tamponlar 48 72 saat sonra çıkarılır. Burun üzerindeki atel bir hafta sonra alınır, onun yerine ince kağıt bir flaster yapıştırılır. Bu flaster birkaç gün sonra hasta tarafından çıkartılabilir. Kağıt flaster alındıktan sonra hastalar normal hayatlarına geri dönebilir.

Burun estetiği ameliyatında tampon kullanılır mı?

Eğer kişide burun tıkanıklığı şikayeti yoksa ve burun içine müdahale edilmemişse sadece estetik amaçlı bir operasyon yapılmışsa ameliyat sonrası tampon kullanılmayabilir.

Eğer burun içine de müdahale edilmişse ince yaprak şeklinde silikon tamponlar kullanılır, bu tamponlar ağrısızdır.

Estetik burun ameliyatı sonrası burun ne kadar süre sonra normal şeklini alır? 

Burun estetiği ameliyatı sonrası şişliklerin geçmesi ve burunun asıl şeklini alması kişinin burun ve cilt yapısına bağlı olarak 6 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir. Çok kalın ciltlerde bu süre 1.5-2 yılı bulabilmektedir.

İdeal bir burun estetiği nasıl olmalıdır?

Kişinin yüz yapısı ile uyumlu, doğal görünen estetik olduğu fark edilmeyen ve solunum problemi olmayan bir burun olmalıdır.

Burun  estetiği için yaş sınırı var mıdır?

Bayanlarda 16·17, erkeklerde ise 17·18 yaşlardan itibaren estetik burun ameliyatı yapılabilir. Ameliyata engel bir durum yoksa burun estetiği için üst yaş sınırı  yoktur.

Yaz aylarında burun estetiği yapılır mı?

Burun estetiği her mevsim yapılabilir. Ancak güneşe çıkarken yüksek korumalı güneş kremi kullanmak ve şapka takmak tavsiye edilir. Aksi takdirde zararlı güneş ışınları burun derisinde lekelenmelere yol açabilir.

Ameliyat sonrası bandajlar açıldıktan sonra denize girilebilir. Havuz suyundaki kimyasal maddeler nedeniyle yaklaşık iki ay yüzme havuzuna girilmemelidir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Burun estetiği sonrası yaklaşık iki ay süreyle;

1- Burnun darbelere karşı korunmalıdır

2- Gözlük kullanılmamalıdır.

3- Ağır sporlar yapılmamalıdır.

4- Yüksek korumalı güneş kremi kullanmadan güneşlenmek amacıyla güneşe çıkılmamalı, solaryuma ve saunaya gidilmemelidir.

5- Havuza girilmemelidir.