Tükürük bezi endoskopisi – Sialendoskopi

Ana tükürük bezlerinin kanalları ağız içine açılır. Bu kanallara çok ince endoskopik kamera sistemi ile girerek kanalların içerisinin görüntülenmesi işlemine  tükürük bezi endoskopisi = sialendoskopi ismi verilir.

Sialendoskopi hem tanı hem de tedavi amacıyla yapılan bir işlemdir. Sialendoskopi ile tükürük bezi kanalında taş varsa çıkartılabilir, bez içine ilaç uygulamaları yapılabilir, eğer tükürük bezi kanalında bir darlık varsa  genişletilebilir.

Sialendoskopi günümüzde çene altı (submandibuler) ve kulak önü (parotis) tükürük bezlerinin kanallarında tıkanıklığa sebep olan hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılan en etkili ve en yeni yöntemdir. Sialendoskopi ile %90 a varan oranda tedavi sağlanabilmektedir.

Tükürük bezi kanallarında tıkanmaya sebep olan patolojiler sıklıkla tükürük bezi taşları ve tükürük kanalı darlıklarıdır. Eskiden böyle  durumlarda tükürük bezi  ameliyatla çıkartılırdı. Günümüzde sialendoskopi yardımı ile tükürük bezleri korunarak bu patolojiler tedavi edilebilmektedir.